Vrsta događaja Izložba
svibanj
sviStanje uma / Paula PalikučaIzložba - Galerija CZKS

Vrijeme
Događaj tijekom mjeseca (svibanj)
O događaju
Stanje uma / Paula Palikuča Galerija CZKS / 1. – 18.5.2025. Otvorenje izložbe, ponedjeljak, 5.5.2025 u 19 sati
O događaju
Stanje uma / Paula Palikuča
Galerija CZKS / 1. – 18.5.2025.
Otvorenje izložbe, ponedjeljak, 5.5.2025 u 19 sati
Centar za kulturu Sesvete nastavlja dobru praksu predstavljanja mladih umjetnika publici kako bi im omogućio prva prava izlagačka iskustva i na taj način potaknuo nastavak umjetničkog djelovanja u prijelaznom razdoblju u kojem napuštaju zaštićeni prostor umjetničke škole i podršku mentora, a suočavaju se sa samostalnim odlukama, egzistencijalnim izazovima i profiliranju vlastitog umjetničkog puta.
Mlada umjetnica Paula Palikuča, predstavlja svoj rad Stanje uma, izveden na zadnjoj godini studija. Dvije cjeline, ukoričene u bijeloj i zelenoj knjizi nazvane su Prilike i Neprilike. Serija je to svakodnevnih događaja, bez velikih oscilacija i drama, koji su izazvali neposredne emotivne reakcije ilustrirane i lapidarno opisane u obliku skice, pretvorene u grafičke listove i digitalno obrađene.
Izvedba je zadržala karakter jednostavnosti, gotovo na razini znaka. Brige, tjeskobe i radosti u svakodnevnom ritmu, izmjenjuju se u dnevničkoj formi. Uredno bilježeći datume čuva za sebe po svemu posve introspektivne doživljaje. Iako je taj dnevnik na kraju otvoren i predstavljen publici, on nije zamišljen u formi dijaloga s vanjskim svijetom, ne odaje puno, autorica je suzdržana i sama u svom svijetu.
Usprkos nespremnosti da s nama podijeli više detalja, sasvim je lako poistovjetiti se s mnogim situacijama koje proživljava, očekivano i realno, teško se oteti dojmu da je neprilika znatno više. To je studentski život pun obaveza, stres, tjeskoba, samokritičnost,. Dobar je to uvid u rutinu koja je obojena generacijskom oznakom Z. Vizualni dnevnik, mentalne slike, osvještavanje situacija, promatranje sebe i racionalizacija.
Odabir boja u funkciji je raspoloženja, plava i ružičasta za pozitivna, zelena i narančasta za negativna, a kompozicija je skladna.
Kako je do sada Paula radila na projektima koji su uključivali različite medije, istražujući svoje interese na području slikarstva, kiparstva i grafike, biti će zanimljivo vidjeti u kojem će smjeru krenuti u budućnosti.
Paula Palikuča rođena je 26. listopada 1999. godine u Zagrebu. Diplomirala je na Nastavničkom odsjeku na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu 2024. godine. Sudjelovala je na skupnim izložbama u Rijeci, Malom Lošinju, Milanu te više puta u Zagrebu, a imala je i dvije samostalne izložbe u Zagrebu. Tijekom studija sudjelovala je u nekoliko edukacijsko-umjetničkih projekata, Privrednikovoj Sedmoj međunarodnoj likovnoj koloniji te bila članica odbora za organizaciju kulturno-likovne i promotivno-edukacijske manifestacije 16. Cash and Carry na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu. Dobitnica je Rektorove nagrade za “veliki” timski umjetnički rad- projekt “Plastična morska kornjača” 2021. godine. U svom umjetničkom radu ne voli se ograničavati i eksperimentira različitim medijima. Tematike poput tijela, emocija, humora, ekologije i nostalgije često su prisutne u njenom radu.
Organizator
Lokacija
CENTAR KULTURE NA PEŠČENICI – KNAP
Ivanićgradska 41a, Zagreb
09svi(svi 9)19:0023(svi 23)00:00Licem u lice / Petar KošiIzložba - Galerija Oblok Knjižnice Sesvete

Vrijeme
9 (Petak) 19:00 - 23 (Petak) 00:00
O događaju
Licem u lice / Petar Koši Galerija Oblok Knjižnice Sesvete / 2. – 23.5.2025. Otvorenje izložbe, petak, 9.5.2025 u 19 sati Kada smo Petra Košija,
O događaju
Licem u lice / Petar Koši
Galerija Oblok Knjižnice Sesvete / 2. – 23.5.2025.
Otvorenje izložbe, petak, 9.5.2025 u 19 sati
Kada smo Petra Košija, netom nakon stečene diplome akademskog kipara na zagrebačkoj Akademiji likovnih umjetnosti u ovom istom prostoru predstavili s velikim pohvalama, najavili smo nadu i uvjerenje da će nastaviti kako je i započeo. Nakon tri godine zaista se to i potvrdilo. Pet radova koje izlaže na izložbi Licem u lice pokazuje izuzetnu vještinu koja nije nametljiva i sama sebi svrhom, već u službi razmišljanja i umjetničkog osjećaja pretvorena u djela koja evociraju niz univerzalnih, ali i subjektivnih i osobnih asocijacija koje će sigurno zainteresirati publiku. Izbor tema daje naslutiti široki raspon autorovih interesa.
Potjeh nas vodi u bajku, u naše djetinjstvo, priču iz davnine, nevino i iskreno doba u kojem smo učili o vrijednosti potrage za istinom, o ljubavi koja se nalazi u srcu, a ne u razumu. Doba života u kojemu možemo vjerovati da vrlina, poštenje i dobrota pobjeđuju zlo. Impresionistički modeliran, pomalo sjetan, možda čak i svjestan odrastanja, lijepi Potjeh vraća nas u bajku, ali i daleku pretkršćansku slavensku mitologiju izgubljenih i zaboravljenih značenja prapočetka.
Četiri godišnja doba, iako na drugačiji način, sličan je arhetipski, simbolički obrazac. Alegorija rađanja, odrastanja, cvjetanja, sazrijevanja, odumiranja, smrti i beskrajnog cikličkog ponavljanja; proljeće, ljeto, jesen i zima. Sva priroda i čovjek kao dio prirode vrte se u tom krugu života. Od Eluzinskih misterija, Arcimbolda, Brueghela ml., Poussina, Canove, Frangeša Mihanovića…. Petar Koši odabrao je dva muška i dva ženska lika, različite starosti i opremio nekom reminescencijom na antičke postamenate i arhitekturu koja bez suvišne patetike upućuje na poznavanje klasične drevne personifikacije prirodnih sila, a ipak u sasvim osobnoj interpretaciji.
Tu je i Tužna muza. Je li ona Erato, Euterpa, Talija, Kaliopa, Klio, Melpomena, Uranija, Polihimnija, Terpsihora; Beatrice, Laura, Simonetta? Nema atributa, nema imena. Je li osoba? Možda je inspiracija ili nadahnuće? Zašto je tužna? Kao u Balzacovoj trilogiji “Nepoznato remek-djelo, Sarrasine, Gambara” posvećenom umjetnosti, prirodi umjetničkog nadahnuća, umjetniku i umjetničkom stvaranju i granicama umjetnosti – nema odgovora.
Temu rada Integracija možemo potražiti u istraživanju svjesnog i nesvjesnog, zaboravljenog i potisnutog, ispitivanju uma i razuma, onoga što se događa u glavi; pojmovima ekstraverzije i introverzije bavio se Carl Jung, a njegova je analitička psihologija utjecala na umjetnost “Dobro ne postaje bolje ako je pretjerano, nego gore, a malo zlo postaje veliko ako se zanemari i potisne. Sjena je u velikoj mjeri dio ljudske prirode i tek noću ne postoje sjene….. Integracija sjene, ili realizacija osobnog nesvjesnog, označava prvu fazu u analitičkom procesu… bez nje je prepoznavanje anime i animusa nemoguće.” Carl Jung
Proniknuti ispod površine, prikazati čovjeka tako da njegova fizička obilježja odražavaju puninu njegove osobnosti sama je suština i bit umjetnosti. Posebno je to najvažniji cilj portreta. Lice koje govori, koje prenosi neizmjerne mogućnosti izražaja najdubljih I najskrivenijih osjećaja, poruka i karaktera osobe jedan je od najvažnijih motiva umjetnosti. Uhvatiti to bogatstvo izraza i zamrznuti tako da ostane “živo” na papiru, platnu, u kamenu, glini ili bilo kojem drugom materijalu ili mediju poseban je izazov. Postoji međutim već od antičkih vremena i obrnuti pokušaj prosuđivanja osobina i tipova ličnosti na temelju crta i izraza lica. Sučeljavanje taj process stvaranja vodi u tom smjeru. Dva izmišljena portreta sugeriraju karaktere, narav dva tipa specifične osobnosti koju promatrač treba iščitati i protumačiti prema modelaciji.
Već se iz ovih sasvim sažetih nabrajanja izloženih radova može potvrditi velika slojevitost i promišljenost umjetničkih ostvarenja mladog kipara Petra Košija. Nema nikakve sumnje da će razvoj njegovog talenta i vrijednog rada dati odlične rezultate i izvrsne radove.
Tajana Vrhovec Škalamera, prof. pov. umjetnosti i književnosti
P E T A R K O Š I rođen je 1995. u Zagrebu. 2011. godine upisuje školu Primijenjenih umjetnosti i dizajna u Zagrebu, gdje 2014. godine maturira kao aranžersko-scenografski dizajner. Sljedeće 2015. godine upisuje Akademiju likovnih umjetnosti u Zagrebu, smjer kiparstvo. Putem programa razmjene studenata 2018. god. upisuje Universidad de Bellas Artes u Granadi, u Kraljevini Španjolskoj, te završava IV. godinu preddiplomskog studija. 2020. diplomira na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, te stječe akademski naziv magistar kiparstva. Tijekom studija osvaja dvije Rektorove nagrade za timski znanstveni i umjetnički rad, te nagradu Akademijskog vijeća ALU najuspješnijim diplomantima. 2021. godine postaje članom HULULK-a. Sudjelovao je na mnogim skupnim izložbama, sajmovima i festivalu skulpture, te izlaže samostalno.
Organizator
Lokacija
Galerija Oblok – Knjižnica Sesvete
Trg Dragutina Domjanića 6
23svi19:00SESVETSKI DANI KULTUREIZLOŽBA / Diana Rubinić

Vrijeme
(Petak) 19:00
O događaju
IZLOŽBA „ Rute 66 g” Retrospektivna izložba fotografija „66 godina kulture u srcu Sesveta“, autorice Diane Rubinić, istaknula je iznimno bogatu i vrijednu povijest Centra za kulturu Sesvete, nekadašnjeg Narodnog sveučilišta
O događaju
IZLOŽBA „ Rute 66 g”
Retrospektivna izložba fotografija „66 godina kulture u srcu Sesveta“, autorice Diane Rubinić, istaknula je iznimno bogatu i vrijednu povijest Centra za kulturu Sesvete, nekadašnjeg Narodnog sveučilišta Sesvete. Izložba pruža pregled dugogodišnjeg djelovanja ove važne ustanove koja je kroz desetljeća bila ključna točka okupljanja, obrazovanja i kulturnog života zajednice. Kroz objektiv Diane Rubinić oživljene su brojne uspomene – od velikih kulturnih događanja do svakodnevnih trenutaka koji su oblikovali identitet Sesveta. Ova izložba ne samo da slavi prošlost, već i snažno podsjeća na trajnu važnost ulaganja u kulturu i zajedništvo.
Diana Rubinić rođena je 1982. godine u Zagrebu, gdje je završila osnovno i srednje obrazovanje. Svoju neiscrpnu želju za znanjem potvrdila je prekvalifikacijom za servisera računala te za specijslistu digitalne fotografije na sveučilistu Algebra.
Fotografijom se bavi od djetinjstva, a njezin rad karakteriziraju izražajna emocija, jedinstven stilski izričaj i upornost. Fotografira sve što je okružuje — ljude, prirodu, životinje i arhitekturu — uvijek sa željom da zabilježi iskren trenutak i prenese ga promatraču.
Diana je autorica nekoliko samostalnih izložbi, među kojima se ističu: “Fotografijom kroz prosinac” (Narodno sveučilište Sesvete)
“Sljeme kao pokretač razvoja Sesveta” (Narodno sveučilište Sesvete)
Online izložba memorabilija (Narodno sveučilište Sesvete)
Njezin fotografski rad prepoznat je i na nacionalnoj razini: dio radova bio je izložen na Zagreb Design Weeku 2024., a pojedine fotografije objavljene su i na raznim portalima. Osim autorskog rada, Diana aktivno sudjeluje u edukaciji:
voditeljica je fotografskih radionica za djecu (“Light Painting”) i odrasle u Centru za kulturu Sesvete, vodi radionice mobitela i informatike za osobe treće životne dobi.
U svom profesionalnom radu pokriva širok spektar tematika — od snimanja događanja, svečanosti i interijera do portreta kućnih ljubimaca.
Volonterski je fotografirala pse u azilu u Utinji za udrugu Najbolji prijatelj, te poznate glumice Eciju Ojdanić i Moniku Mihaljević kako bi pridonijela lakšem udomljavanju napuštenih pasa.
Diana Rubinić kroz svoj rad pokazuje predanost, humanost i ljubav prema fotografiji, ostavljajući trajan trag u zajednici kojoj pripada.
Organizator
Lokacija
CENTAR ZA KULTURU SESVETE
Trg Dragutina Domjanića 6
27svi19:00SESVETSKI DANI KULTUREMEĐUNARODNA IZLOŽBA HRVATSKOG DRUŠTVA KARIKATURISTA

Vrijeme
(Utorak) 19:00
O događaju
Povodom otvorenja izložbe, članovi Hrvatskog društva karikaturista besplatno će crtati brzopotezne portretne karikature za posjetitelje. Hrvatsko društvo karikaturista osnovano je 1985. godine sa ciljem promocije
O događaju
Povodom otvorenja izložbe, članovi Hrvatskog društva karikaturista besplatno će crtati brzopotezne portretne karikature za posjetitelje.
Hrvatsko društvo karikaturista osnovano je
1985. godine sa ciljem promocije karikature u Hrvatskoj, kao i promocije
hrvatske karikature u svijetu i to kroz organiziranje gostujućih izložbi, kao i
zajedničko sudjelovanje na brojnim svjetskim festivalima karikature na kojima
su članovi HDK do sada osvojili preko 600 nagrada i priznanja, čime su doveli
hrvatsku karikaturu u sam vrh europske i svjetske karikature. Društvo trenutno
broji 80 članova, što znači da uz par izuzetaka okuplja gotovo sve
karikaturiste koji djeluju u Hrvatskoj. Osim brojnih izložbi diljem Hrvatske,
HDK je također organizator jednog od cijenjenih svjetskih festivala karikature
koji se pod nazivom “Zagreb 2025” ove godine organizira po trideseti
put, što je u svijetu karikature zaista impresivna brojka, obzirom da se ni
mnogi financijski puno jači festivali nisu uspjeli tako dugo održati. Kao
i kod većine drugih festivala, svake godine određuje se nova tema festivala, a
zadana tema za 2024. godinu bila je “Književnost u karikaturi”.
Pristiglo je gotovo 900 radova iz 64 države, uz odaziv 389 autora. Nakon
inicijalne postave u Zagrebu, ova izložba putuje diljem Hrvatske u gradove i
njihove izložbene prostore. Upravo zahvaljujući temi festivala, brojne su
knjižnice, muzeji i druge ustanove vezane uz kulturu pokazale poseban interes
upravo za ovu izložbu.
Festival je natjecateljskog karaktera, tako
da je peteročlani žiri na čelu sa uglednim dramatičarom, akademikom i
predsjednikom Matice hrvatske, Mirom Gavranom, imao težak zadatak izabrati tri
prvonagrađene karikature i pet posebnih priznanja, među kojima se našao i
hrvatski karikaturist Krešimir Kveštek.
Organizator
Lokacija
Galerija Oblok – Knjižnica Sesvete
Trg Dragutina Domjanića 6