Čak i ako je istina da je mozgu teže naučiti nove vještine kako starite, neke studije su pokazale da bi prihvaćanje izazova moglo poboljšati vaše memorijske funkcije i zdravlje mozga.
Doista, studija o starijim osobama između 60 i 90 godina koji su proveli 3 mjeseca baveći se hobijima, pokazuje nam da učenje nove vještine može poboljšati pamćenje. Sudionici su bili podijeljeni u tri grupe: jedna je učila digitalnu fotografiju i prošivanje, jedna je gledala filmove, a jedna je slušala radio i igrala igrice i puzzle. Prva skupina imala je najviše poboljšanih rezultata u pogledu pamćenja i imala je najviše kognitivnih koristi.
Učenje nove vještine kao što je učenje novog jezika, učenje sviranja klavira ili vožnje bicikla može usporiti kognitivni pad kako starite i smanjiti rizik od demencije jačanjem veza između različitih dijelova mozga. Učenje je bitan dio života i nešto je što bismo svi trebali nastojati nastaviti kako starimo.
Vrlo je korisno nastaviti izazivati sebe kako biste naučili nove stvari ili isprobali nove stvari. Ako želite ostati mentalno oštroumni kako starite, evo popisa najboljih aktivnosti koje biste trebali razmotriti:
- Učenje stranog jezika
- Učenje sviranja novog instrumenta
- Učenje nove tehnologije (kamera, fotografija, pametni telefon, itd.).
- Rješavanje enigmi ili zagonetke
- Satovi kuhanja (uključuju sva vaša osjetila)
- Sat crtanja, slikanja
- Nakon nastave na sveučilištu (mentalna stimulacija i osjećaj postignuća)
Štoviše, učenje je izvrstan način za upoznavanje novih ljudi i izvrstan način da povećate svoje samopoštovanje. Osjećat ćete se snažnije i samopouzdanije.
Cjeloživotno obrazovanje je potreba vremena u kojem živimo. Svijet globalizacije i informatike pruža nam velike mogućnosti stjecanja novih znanja i jednostavniju komunikaciju.
Da bismo vam pomogli u tome, a ujedno se i kvalitetno i kreativno družili pripremili smo za vas obrazovne programe po promotivnim cijenama.