Pysanka
Radionica izrade tradicijskih ukrajinskih pisanica u suradnji s gospođama iz Ukrajinske zajednice Grada Zagreba,
subota 25. ožujka od 10 sati, protiče u ugodnom druženju …
PISANICA KAO SIMBOL USKRSNUĆA
Kao i kod drugih naroda, u Ukrajini je pisanica (Pysanka) simbol života i ponovnog rođenja, dobrote i nade, čarobni talisman nacije, njezine filozofije i kulture.
Oslikavanje jaja je običaj karakterističan za većinu slavenskih naroda. Ukrajinci od davnina oslikavaju pisanice te su tako očuvali autohtone grafičke prikaze o životu – vedre i izražajne – i njeguju tu tradiciju do danas.
Simbolika crteža i boja:
Pisanica je drevno sredstvo prijenosa informacija, tajno pismo koje danas poznaju rijetki pojedinci. Svaki uzorak na uskršnjim jajima ima svoje značenje od kojih su neka stara tisuće godina! U isprepletanju uzoraka na površini obojanih jaja često se mogu vidjeti sunce prikazano kao krug ili osmokraka zvijezda, ptice kao vjesnice proljeća, simbol buđenja i preporoda koje su najbliže Bogu i mogu brzo prenijeti molbe i želje te voda koja se prikazuje kao valoviti ukras ili znak beskonačnosti („zmija“). Inače, izvedba tog ukrasa je težak zadatak čak i za iskusne majstore.
Uskršnja jaja prikazuju čuvaricu – pramajku svega što je na zemlji. Rombovi su simbol plodnosti. Zimzeleno stablo na uskršnjim jajima utjelovljuje mladost, žitarice dobro zdravlje, a rozeta ljubav. Sunčani križ i riba smatraju se znakom zdravlja i života, simbolom Isusa. Točkice su suze Djevice Marije, kružna vrpca je znak vječnog života, a trokut znak Trojstva Božjeg. Grablje su znak prosperiteta, pijetao označava plodnost, dok mreža simbolizira Kristove sljedbenike, osobito Petra i Andriju koje je Krist susreo kada su lovili ribu. Leptirić je znak uskrsnuća, a ljestve označavaju vjernike.
Određene boje na ukrajinskim uskršnjim jajima također imaju svoje značenje:
• crvena je radost, ljubav prema bližnjemu
• žuta označava nebesku vatru, sunce, mjesec, zvijezde, žetvu
• zelena je znak za biljke, proljeće, nadu
• plava je boja neba, vode, kiše te znak zdravlja i dobrih želja
• smeđa je boja zemlje
• crna simbolizira vječnost, odavanje počasti precima, a
• bijela znači čistoću.
Materijali i izvedba
Koriste se jaja različitih ptica, kokošja, guščja, pureća, a u moderno doba i nojeva i prepeličja (prethodno izbijeljena u octu). Zanimljivo je da su u davna vremena jaja peradi bila iznimno bijela i manja od današnjih.
Uzorak se izrađuje rastaljenim prirodnim pčelinjim voskom.
Za oslikavanje jaja u Ukrajini koristi se poseban pribor – šaraljica (pysačok) – prikladan drveni štap na kojem je fiksiran mali metalni spremnik u obliku konusa s rupom.
Nakon oslikavanja voskom jaje se boji u uvarku od kožice luka ili se koriste anilinske boje za tkanine jer se dobro drže na ljusci od jaja za razliku od mnogih boja za hranu.
Raznobojna uskršnja jaja zahtijevaju nekoliko uzastopnih tretmana voskom i bojom na različitim dijelovima. Vosak se s oslikanog jajeta uklanja stavljanjem u toplu vodu ili držanjem u blizini vatre.
Uskršnja jaja su obično oslikavale djevojke i mlade žene. Pisanice su se davale svećenicima, djeci, roditeljima i kumovima, a djevojke su ih davale mladim momcima u znak pažnje i naklonosti.
Uzorci
Oslikana jaja u svim dijelovima Ukrajine zadivljuju raznolikošću uzoraka i boja. Najzahtjevniji je uzorak iz Huculske regije (Istočni Karpati). U toj su regiji uzorci izuzetno detaljni, a linije vrlo tanke. Jedno oslikano jaje može sadržavati do 15 simbola. U Kyjivskoj, Ternopiljskoj i Zakarpatskoj regiji, naprotiv, crtež je velik i zauzima većinu površine pisanice.
Jedinstveni u svijetu Muzej pisanica
U gradiću Kolomyja u Potkarpatskoj regiji 2000. godine izgrađen je jedinstven u svijetu Muzej pisanica u obliku pisanice visoke 13,5 metara oslikane huculskim geometrijskim uzorcima. Zbirka Muzeja pisanica ima više od 13 tisuća izložbenih primjeraka. Tamo možete vidjeti uskršnja jaja i ukrasna jaja iz različitih regija Ukrajine, uključujući obalu Crnog mora, kao i iz Bjelarusa, Poljske, Češke, Slovačke, Rumunjske, Francuske, Danske, Kine, Indije, Argentine, Kanade, SAD-a, Izraela, Šri Lanke, Pakistana i Egipta.
Izložbe velikih stiliziranih pisanica održavaju se u mnogim europskim gradovima, među ostalim, u Zagrebu, Beču, Pragu, Kyjivu i dr.
Najveći u svijetu spomenik pisanici podigli su 1974. godine kanadski Ukrajinci u Vegrevilleu. Njegova je visina 25 metara, što odgovara visini trokatnice!
Tradicija huculske pisanice je 2018. godine uvrštena na Nacionalni popis elemenata nematerijalne kulturne baštine Ukrajine. A 2022. godine na taj je popis dodana još jedna stavka – „Ukrajinska pisanica: tradicija i umjetnost“.
Ukrajinska zajednica Grada Zagreba